|   |   |   |   |   |   | 

biyografisi biography

Mustafa Suphi, (soyadı Yeşilyurt) 29 / 12 / 1969 Ordu doğumlu, (aslında 18 / 03 / 1968 İstanbul Feriköy doğumludur). Dergilerde çıkan bazı ürünlerinde Suna Yurt ve Orhan Gökçe imzalarını kullandı.

Gazeteci, yazar ve editör olarak yaklaşık on yıl çalıştı. Bir süre sinema ve televizyon sektöründe senarist, oyuncu ve yönetmen yardımcısı olarak yer aldı. “Açım” adli ilk şiirini Tribün gazetesinde (Ordu 1987), sonraki ürünlerini birçok kültür sanat dergisinde ve gazetelerde yayınladı.

İnsancıl Dergisinin kurucuları arasında yer aldı. Ayrıca merkezi Duisburg’da bulunan Kiebitz Kültür Merkezinin yayınlamış olduğu “DERGİ” adlı derginin Türkiye bölümünü yönetti. “Zampara Seyfi” adlı senaryosu 1997’de Ünal Küpeli tarafından filme çekildi, Star TV’de gösterildi. Bir dönem özel bir radyoda sanat ve edebiyat programı yaptı. Ütopya adlı kültür sanat dergisinin yayın danışmanlığını ve Esmer Popüler Kürtür adlı kültür sanat dergisinin Genel Yayın Yönetmenliğini sürdürdü.

Şimdilerde New York’ta yasıyor ve bir gazetede Amerikan Edebiyatıyla ilgili akademik yazılar yazıyor, ayrıca roman ve şiir çalışmalarını sürdürüyor.

Türkiye Yazarlar Sendikası, Bilim ve Edebiyat Eserleri Sahipleri Meslek Birliği üyesidir.

ESERLERİ

Şiir: Mavi Kalsın Gökyüzü / Günışığı Yayıncılık (1990), Dudağımda Tekrarlanıp Durduğun / Çağıltı Yayıncılık (1991), Yalnız ve Sonsuz / Bumerang Yayınları (1997), Sevda Gömütleri / Şiirden Yayınevi (2009), Hepsi Bu (Toplu Siirler) / Lakin Yayinlari (2014)

Roman: Bir Yaşamın Güncesi / e Yayınları (1992), Sonbahar Düşü / Özgür Yayınları (1994)

Mustafa Suphi

His last name is Yeşilyurt. He was officially recorded as born in Ordu on February 29,1969. In fact, he was born in Feriköy, Istanbul on March 18,1968. He signed some of his work published in journals as Suna Yurt and Orhan  Gökçe.

He worked in the newspaper industry as a journalist, author and  editor for about ten years. He was active in the entertainment industry, also.

His first poem entitled “Açım” (I am hungry) was published in Tribün  Newspaper in Ordu in 1987. He has published numerous poems, articles and writings in a number of journals and newspapers.

When his first poetry book was published in Ordu, it was banned at first and only eventually was declared legal.

He produced and presented art and literature programs on radio. He performed as an actor in about twenty films of which only two were theatrically released.

His screenplay entitled Zampara Seyfi (Seyfi, The Player) was filmed by Ünal Küpeli, a celebrated director, and shown on a highly popular TV channel, STAR TV, in 1997.

He lives in New York and writes a column contemplating American Literature for a Turkish newspaper.

He has been working on three novels: “The Lost Man”, “The  Suicide” and “The Pitch and the Pendulum” and an anthology of railroad-themed poems entitled “Poems with a Train Passing Through.”

He was one of the founders of the journal Insancıl (The Humanist). He edited the Turkish division of Dergi, a journal published by Kiebitz Cultural Center, Duisburg, Germany. He was a contributing editor of Utopia, a culture and art journal. He was briefly the editor in  chief of Esmer, a popular culture and art journal.

He is a member of The Authors' Union Of Turkey, The Professional Association of Creators of Scientific and Literary Works and Turkish PEN.


biografia
Su apellido es Yesilyurt.
Sin embargo, ha grabado a nacer en Ordu con fecha de febrero de 29,1969 cccording a los documentos oficiales que nació en Feriköy, Estambul con fecha de marzo de 18,1968. A veces utiliza el nick de nombres Suna Yurt y Orhan Gökçe en algunas revistas.
Solía trabajar en Bab-I Ali como periodista, autor y editor de aproximadamente diez años.
Él solía trabajar en la industria del entretenimiento durante un tiempo determinado.
Su primer poema denominado ACIM (tengo hambre) fue presionado en Tribun Nwespaper de Ordu en 1987. Un buen número de sus poemas, artículos y la escritura se presiona diferentes revistas y periódicos.
Fue uno de los fundadores de Insancıl (Humanas), la revista. Se utiliza para gestionar Türkiye División de Dergi, presionado por la revista Kiebitz Centro de Cultura, Duisburg.
Su guión llamado Zampara Seyfi (Seyfi, El Playboy), fue filmado por Küpeli Unal, un popular director y se muestra en un popular canal de televisión, Star TV en 1997.
Se utilizan para producir y presentar algunos programas de arte y la literatura en un canal de radio.
Solía ser asesor de prensa de la Utopía, una revista de arte y cultura. Él solía ser editor en jefe de Esmer, una popular revista de arte y cultura por un tiempo corto.

Él ha estado estudiando en las tres novelas de "THE LOST MAN", "EL SUICIDIO" y "LA TEMNE y los péndulos" y el poema de archivos de "EL AMOR GRAVES" y una antología de poemas de tren llamado "POEMAS PARA PASAR EL TREN A TRAVÉS DE ".

Cuando su primer libro de poemas fue presionado en Ordu se les prohibió en primer lugar y luego se convirtió en legal. Ha utilizado para llevar a cabo unos veinte películas para que dos de ellos fueron ciname películas.

Es miembro del sindicato de los autores de Türkiye, la profesión de la Unión de Maestros de Ciencias y Literatura Productos y PEN